Polecamy...

Kiedy wydatki na bankiet dla załogi będą kosztem pracodawcy

24 Luty
2016

Jeśli chcemy dobrze kwalifikować wydatki na organizację firmowego spotkania trzeba się zastanowić jaki będzie cel. W przypadku gdy wydatki ponosi się na organizowanie szkolenia bądź integracyjnego spotkania, które będzie prowadzić do podniesienia kwalifikacji pracowników będzie to rzeczywiście koszt pracodawcy.

Ustawa wyraźnie podkreśla, że trzeba wskazać iż organizowane spotkanie będzie miało wpływać na budowanie zespołu i komunikacji interpersonalnej między pracownikami. Wydatki takie według interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach mogą być kwalifikowane jako koszty podatkowe. Kosztami pracowniczymi będzie można traktować wydatki, które przeznaczone będą na organizowanie imprezy integracyjnej dla członków rodzin pracowników.

Świadczenie w takim przypadku jest związane ze stosunkiem pracy ponieważ gdyby nie taki stosunek to w ogóle członkowie rodzin nie mogliby w takich spotkaniach uczestniczyć. Tego typu interpretację przygotowała Izba Skarbowa w Bydgoszczy. Ale ta kwestia budzi również inne oceny. Między innymi Wyrok sądu administracyjnego z Warszawy mówi o tym iż koszty obejmujące pobyt pracowników mogą być traktowane jako koszt firmy, ale już koszty związane z pobytem osób towarzyszących tak nie mogą być traktowane, ponieważ w takiej sytuacji impreza będzie miała już charakter zewnętrzny i nie będzie już można mówić o walorze zakładowym i zawodowym. Można więc mówić o tym, że na tą kwestię mamy różne formy patrzenia.

imprezy biznesowe w sali bankietowejTrzeba także zauważyć, że jeśli świadczenie jest realizowane w ramach imprezy integracyjnej i będzie to działalność socjalna to wydatki takie nie powinny być zaliczane do kosztów podatkowych. Tutaj bowiem będzie trzeba traktować inaczej przepisy ustawy o CIT, które mówią o tym, że wydatki ponoszone na działalność socjalną nie mogą być zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów. Poszczególne sytuacje muszą być rozważane indywidualnie, by brać pod uwagę konkretne przypadku, o które będzie chodziło. Dzięki temu uda się określić kiedy można je zaliczyć do kosztów, a kiedy takiej możliwości nie będzie.

Autor

Dagmara Tomczyk

Organizator imprez okolicznościowych

To może Cię zainteresować