Polecamy...

Jak rozmieścić gości na sali weselnej ?

2 Marzec
2016

Wbrew pozorom, właściwe umiejscowienie gości przy stołach weselnych nie jest wcale takie proste jak mogłoby się wydawać. By ułatwić sobie ten mozolny proces, warto wykorzystać kilka stosownych zasad, będących nieodłącznym elementem weselnej etykiety.

Niemniej, nie mniej istotnym czynnikiem są indywidualne uwarunkowania towarzyskie oraz ogólna weselna atmosfera. Zanim przystąpimy do szukania miejsc dla poszczególnych gości, to zaraz na początku trzeba zlokalizować miejsce dla stołu Pary Młodej. Bez wątpienia, jest to miejsce honorowe, jednocześnie strategiczny punkt wokół którego skupiać się będą wszyscy goście. Po tym, bardzo wielu przyszłych nowożeńców, staje przed dylematem. Mianowicie, komu przysługuje zaszczyt siedzenia przy honorowym stole obok Młodej Pary?

Odpowiedzi na to pytanie można dopatrywać się w rodzimych, słowiańskich tradycjach. Według których paradoksalnie, od strony Panny Młodej powinien siedzieć ojciec Pana Młodego wraz z matką Panny Młodej. Wokół Pana młodego powinni znajdować się natomiast przy Panu Młodym matka Pana Młodego wraz z ojcem Panny Młodej. Tak było drzewiej. Dziś, przy głównym stole najczęściej zasiadają Państwo Młodzi wraz ze swoimi świadkami. Miejsce rodziców "Młodych" zazwyczaj znajduje się wśród natomiast rodzice siedzą wśród rodziny, aczkolwiek nieopodal nowożeńców. Oczywiście, nie można zdawać się tylko na głos tradycji.

rozmieszczenie gości weselnych Współcześnie opracowano dwa sposoby rozmieszczenia gości weselnych. Pierwszy bazuje na posadzeniu członków dwóch rodzin na przeciwległych częściach sali. Zaletą tego systemu jest to, że goście każdej ze strom znają się i dobrze bawią w swoim towarzystwie. Minusem jest to, że nie ma tu miejsca na integrację, ponieważ szanse na poznanie drugiej rodziny i nie ma elementu integracji pomiędzy nimi są nikłe. Drugą metodę, można śmiało określić mianem Młodzi - Starzy. Chodzi o to, by w jednej części sali usadowić starszyznę, zaś w drugiej młodzież. To bardzo rozsądne rozegranie, ponieważ młodzi goście najczęściej szybciej się integrują. Trzeba jednak zwrócić uwagę na granicę wieku, by każdy z gości miał poczuci, że znalazł się we właściwej grupie.

Autor

Dagmara Tomczyk

Organizator imprez okolicznościowych

To może Cię zainteresować